RAK A NOWOTWOR

RAK A NOWOTWOR

Co różni rak a nowotwor? Panuje błędna opinia, że rak jest równorzędny nowotworowi, w języku codziennym stanowi wręcz jego synonim. Jednak w definicji istnieje zasadnicza różnica – nowotwor to ogólne pojęcie choroby – zaś rak stanowi jedną z jej złośliwych odmian, powstający z komórek nabłonka (składa się między innymi na jajniki, jądra, układ oddechowy). To tak, jak z kwadratem i prostokątem: kwadrat może być prostokątem, ale prostokąt kwadratem już nie. Tak więc między rak a nowotwor występuje zasadnicza różnica.

RAK

rak a nowotworRak zaś to – mocno uogólniając – nowotwor złośliwy. Posiada on tendencję do naciekania (a więc i niszczenia) sąsiadujących, zdrowych komórek. Co gorsza – nowotwor złośliwy posiada z

dolność do przerzutów na inne organy. Proces ten przebiega następująco: komórki rakowe „odrywają się” od guza  pierwotnego (narząd, w którym powstały) i poprzez ukł. krwionośny/węzły chłonne docierają w inne miejsce (którym może być węzeł chłonny lub narząd) by stworzyć tam odrębny twór (guz przerzutowy).

NOWOTWOR

Nowotwor może występować pod postacią raka, mięsaka, czerniaka, glejaka, guzów z komórek zarodkowych, ale także chłoniaka i białaczki (więcej na ich temat przeczytasz w artykule RODZAJE NOWOTWORÓW.

Nowotwor łagodny (inaczej niezłośliwy) – nowotwor utworzony z tkanek zróżnicowanych i dojrzałych, o budowie mało odbiegającej od obrazu prawidłowych tkanek. Nowotwor ten:

 • jest dobrze ograniczony,
 • często otorbiony,
 • rośnie wolno,
 • nie daje przerzutów,
 • po jego usunięciu nie powstaje wznowa (ponowny rozrost nowotworu w tym samym miejscu) – jest całkowicie wyleczalny.

Jego szkodliwy wpływ na ustrój może być spowodowany:

 • wydzielaniem hormonu,
 • krwawieniami,
 • zamknięciem światła naczynia,
 • uciskiem nerwu
 • umiejscowieniem w ważnym dla życia narządzie np. sercu, rdzeniu kręgowym.

NOWOTWOR ZŁOŚLIWY

Nowotwor o małym zróżnicowaniu tkanek, za to o skłonności do odrywania się komórek.
komórki nowotworów złośliwych nie trzymają się miejsca, w którym powstały. Potrafią oderwać się od rosnącego guza, dotrzeć do naczyń krwionośnych i zawędrować wraz z krwią lub chłonką w odległe miejsce organizmu, gdzie dają początek nowemu guzowi. W przypadku choroby nowotworowej powstanie nowych guzów, tzw. przerzutów, może doprowadzić do śmierci. Poza tym nowotwor daje częste wznowy i charakteryzuje się szybkim wzrostem, atypią i brakiem torebki, czym różni się od nowotworu niezłośliwego. Rak a nowotwor – różnic jest więcej, czytaj dalej…

Nowotwór złośliwy często jest utożsamiany z rakiem, który jest tylko jedną z jego postaci (pochodzącą od tkanki nabłonkowej – nowotwór tkanki nabłonkowej). Inne nowotwory złośliwe to:

 • mięsak
 • potworniak niedojrzały
 • nowotwór anaplastyczny
 • chłoniak
 • glejak.

Mięsaki - nowotwor złośliwy wywodzący się z tkanki łącznej, kostnej, chrzęstnej, tłuszczowej. Charakteryzuje się bardzo agresywnym przebiegiem, rzadko daje przerzuty do węzłów chłonnych, natomiast często do płuc. Podstawowym leczeniem mięsaków tkanek miękkich jest chirurgia, natomiast chemioterapia i radioterapia stosowane są jako leczenie wspomagające.

Chłoniaki – nowotwor złośliwy wywodzący się z układu chłonnego. Pierwszym zauważalnym objawem choroby są na ogół powiększone węzły chłonne. Podstawowym

leczeniem tych nowotworów jest chemioterapia, na ogół bardzo agresywna.

ZŁOŚLIWOŚĆ NOWOTWORU

W celu precyzyjnego określenia stopnia zaawansowania nowotworów złośliwych, od którego zależy między innymi określenie metod leczenia i rokowania, stworzono jednolity system oceny zaawansowania anatomicznego choroby. Kontynuuj czytanie artykułu rak a nowotwor.

Nowotwor rokowania

Rokowanie (niezależnie od lokalizacji i rodzaju nowotworu),
umożliwia porównawcze badania epidemiologiczne nad skutecznością wczesnego wykrywania nowotworów. Stopnie zaawansowania choroby są cztery.

W oparciu o klasyfikację TNM wyznacza się optymalny sposób leczenia dla poszczególnych typów i lokalizacji nowotworów. Prowadzi się badania naukowe nad skutecznością nowo wprowadzanych leków, czasem przeżycia pacjenta, częstością wznów itp.

STOPNIE ZAAWANSOWANIA NOWOTWORU

 1. nowotwor w najwcześniejszej fazie rozwoju (przeżycie pięcioletnie od 75 do 100% leczonych chorych)
 2. nowotwor w początkowej fazie rozwoju (przeżycie pięcioletnie od 50 do 75% leczonych chorych)
 3. nowotwor zaawansowane (przeżycie pięcioletnie od 25 do 50% leczonych chorych)
 4. nowotwor bardzo zaawansowane, o złym rokowaniu (przeżycie pięcioletnie do 25% leczonych chorych)

Powyższy artykuł „rak a nowotwor” skupiał się głównie na różnicach między rakiem a nowotworem. Zachęcamy do zapoznania się z artykułem objawy raka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>